VÝCHOVNÝ PORADCA

Mgr. Jana Baťalíková

Kabinet výchovného poradcu, pavilón A na prízemí

Každý utorok 8:00 - 12:00 alebo v dohodnutom čase

E-mail - batalikovajana@gmail.com

Základné informácie

- činnosť VP je zameraná na riešenie výchovno – vzdelávacích problémov žiakov

- výchovno – vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, CPPPaP v Nových Zámkoch, psychológm

- v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský  servis pre rodičov a žiakov

a) informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ

b) usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu

c) poinformuje o povolaniach, ktoré poznáte a nepoznáte

d) umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje možnosť zúčastniť sa Dní otvorených dverí na SŠ

- podieľa sa na realizácii prevencie sociálno – patologických javov mládeže, užitočné informácie o prevencii môžu nájsť žiaci, rodičia, pedagógovia na www.prevenciasikanovania.sk

Informácie súvisiace s profesijnou orientáciou môžete získať na internetových stránkach :

www.svsba.sk

www.svspn.sk

www.povolania.eu

www.strednaskola.sk

www.svetprace.sk

www.infovek.sk

www.kamposkole.sk

www.pohnitesvetom.sk

www.skoly-info.sk

Jednou z hlavných úloh VP je profesijná orientácia žiakov na SŠ. Začína sa v máji stretnutím VP so žiakmi 8. ročníka, do konca júna sa odošlú prihlášky žiakov 8. ročníka do výpočtového strediska v Piešťanoch. Pokračuje sa v 9. ročníku, keď monitorujeme záujem žiakov na SŠ. V priebehu mesiacov október, november, december, organizujeme so žiakmi návštevy SŠ v Štúrove, žiaci s rodičmi navštevujú Dni otvorených dverí na SŠ. Práca VP pri výbere SŠ vrcholí v apríli, keď po potvrdení prihlášky lekárom, žiakom, rodičom, riaditeľom ZŠ odošle prihlášky na vybrané SŠ.

Na prihlášku sa uvádza prospech žiaka na konci 6., 7., 8. ročníka a I. polrok 9. ročníka a výsledky Testovania 9. Termín Testovania 9 je 1.4.2020 a 2.4.2020, náhradný termín je 15.4.2020 a 16.4.2020.

Harmonogram prijímacieho konania v školskom roku 2019/2020

do 1.2.2020

riaditelia SŠ zverejnia kritériá prijatia na štúdium a termíny prijímacích pohovorov na odbory vyžadujúce talentovú skúšku

do 20.2.2020

zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na školy s talentovými skúškami

do 20.2.2020

ZŠ odošle prihlášky na stredné školy s talentovými skúškami

do 28.2.2020

riaditelia SŠ zverejnia kritériá a termíny prijímacích skúšok

15.3. – 30.4.2020

talentové skúšky

do 10.4.2020

zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na stredné školy

do 20.4.2020

ZŠ zašle prihlášky na SŠ

11.5. a 14.5.2020

1. kolo prijímacích skúšok

16.6.2020 2. kolo prijímacích skúšok

Prihláška na štúdium na SŠ

Prihlášku vypĺňa ZŠ, zákonný zástupca a žiak podpisom potvrdia údaje a dajú potvrdiť pediatrovi. Každý žiak si môže podať 2 prihlášky na SŠ. V prípade, že má žiak záujem o školu, kde je potrebná aj talentová skúška, môže si podať aj tretiu prihlášku.

Ukážka: Prihláška na SŠ – 1.strana2.strana

Zápisný lístok

Každý žiak obdrží v ZŠ 1 zápisný lístok. Žiak môže byť zapísaný len na jednu školu, na ktorú bol prijatý. V prípade rozhodnutia o zmene školy zákonný zástupca musí žiaka odhlásiť zo SŠ, kde bol zapísaný, zobrať zápisný lístok a opäť zapísať žiaka na inú SŠ.

Ukážka: Zápisný lístok žiaka na SŠ

DESATORO DEVIATAKA

1.    Systematicky sa pripravuj na Testovanie 9 z matematiky a slovenského jazyka (www.statpedu.sk)

2.     Urob si test záujmov  (www.povolania.eu)