• Projekt Globe

Základná škola Štúrovo, Adyho 6 je pilotnou školou - jednou z 10 na Slovensku!

Realizácia: apríl 2020 – január 2021

Finančná podpora: Veľvyslanectvo USA na Slovensku z programu Small Grants Program

Cieľom projektu je rozbehnúť medzinárodný vzdelávací program GLOBE, založený na iniciatíve NASA, na Slovensku. Program podporuje Veľvyslanectvo USA v Slovenskej republike, Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) a bude prebiehať v partnerstve s odbornými inštitúciami a organizáciami ako je napr. Univerzita Mateja Bella v Banskej Bystrici a Regionálna kancelária programu GLOBE v Českej republike.

O programe:

V programe GLOBE žiaci základných a stredných škôl skúmajú prírodu a aktívne zlepšujú životné prostredie vo svojom okolí. Podporuje rozvoj prírodovednej, technickej a IT gramotnosti žiakov a ich záujem o vedu a výskum formou bádateľského vzdelávania na školách a záujmu o ochranu životného prostredia. Implementáciu GLOBE na Slovensku bude zabezpečovať sieť environmentálne výchovných organizácií Špirála zastúpená našim Inštitútom DAPHNE.

Každá škola zapojená do programu GLOBE dostane súbor vedeckých pomôcok, výučbové materiály, zaškolenie a potrebné konzultácie. Súčasťou projektu bude aj vytvorenie vedeckej rady, ktorá bude mať odbornú záštitu nad projektom. V pilotnej fáze v rámci projektu je  zapoenýchť 10 škôl.

V školskom roku 2020/21 sa žiaci   s podporou zaškolených učiteľov môžu venovať skúmaniu v 2 témach: meteorológia a hydrológia. .

STRUČNÉ VIDEO vystihujúce inovatívnosť programu GLOBE je TU.